Quantcast
Channel: Szerkezet
Viewing all 10 articles
Browse latest View live

Energiatakarékos készházak

$
0
0

Energiatakarékos készházak (Forrás: Trendhaus)A rezsiköltségek folyamatos emelkedése miatt felértékelődnek az energiatakarékos építési megoldások. A készház egyik előnye, hogy külön ráfordítás nélkül is alacsony energiafelhasználásúak az épületek.


A rezsiköltségek folyamatos emelkedése miatt felértékelődnek az energiatakarékos építési megoldások. A készház egyik előnye, hogy külön ráfordítás nélkül is alacsony energiafelhasználásúak az épületek.

A gazdasági válság a nyugat-európai országok építőipari ágazatára is negatív hatással volt. Ugyanakkor megfigyelhető, hogy az energiahatékonyság jelentős értékké vált az emberek számára, s keresik az olyan építési módokat, eszközöket, amelyek segítségével csökkenthetik energiaszámlájukat. Szakemberek szerint Európában a könnyűszerkezetes technológia részesedése az építési piacon 20−25 százalék között mozog, s elmondható, hogy Ausztriában mára a legnépszerűbb a készházépítés lett.

Közel nulla
A könnyűszerkezetes házak vagy a helyszínen készülnek (leginkább fa-, illetve fém vázzal), vagy pedig üzemben panelekként előre gyártják. Ez utóbbit nevezik készháznak. Kárpáti József, az ÉVOSZ Könnyűszerkezet-építő Szakmai Tagozatának elnöke szerint Magyarországon is van érdeklődés az energiahatékony építkezés iránt, s ma már a nagyközönség körében is ismert az európai uniós szabályozás, hogy 2020 után már nem épülhet csak közel nulla energiaigényű épület, azaz nyolc év múlva már minden új háznak legalábbis passzívház jellegűnek kell lennie.

Energiatakarékos készházak (Forrás: Trendhaus)

A készház nem olcsóbb a hagyományos építési technológiáknál, de előnye

  • a gyors kivitelezés (akár 3−4 hónap alatt elkészülhet a ház),
  • a fix áron kalkulált építési technológia, s az, hogy
  • külön ráfordítás nélkül is alacsony energiafelhasználásúak az épületek.

 

A szabványos készház fűtésenergia-felhasználása négyzetméterenként évi 25 kWh – mintegy két és fél köbméter földgáz – és ez a szám már közel áll a passzívház 15 kWh-os energiafelhasználásához. Piaci elemzők szerint Magyarországon a készházak reálisan tíz százalékos részesedést érhetnek el a lakásépítési piacon.

Energiatakarékos készházak (Forrás: Bien Zenker)

Minősített készház
A megrendelők számára fontos tudnivaló, hogy csak minősített készházra adható építési engedély. Ha az építési engedélyért benyújtott tervdokumentáció nem tartalmazza a készház minősítését, akkor az engedélyt meg kell tagadni. A megrendelők és a gyártók érdeke is az, hogy csak bevizsgált, minősített készházakat lehessen forgalmazni.

A kivitelező kiválasztása
Körültekintően kell eljárni a kivitelező kiválasztásánál is. Érdemes több cégtől is előzetes árajánlatot kérni. Ezek összehasonlítása során ugyanis már látható, hogy a különböző munkafázisokra milyen árakat kalkulál az ajánlattevő. Fontos megnézni, hogy valóban minden munkafázist belevettek-e az árajánlatba. Előfordulhat, hogy a kivitelező később pótlólag jelzi, az adott építési fázis nem volt az árajánlatban, és azt többletköltségként felszámolja. Az alacsony árat érdemes fenntartással fogadni, mindenképpen utána kell járni, hogy a kivitelező minden minősítési engedéllyel rendelkezik-e. Azzal is szoktak takarékoskodni, hogy gyenge minőségű alapanyaggal kalkulálnak, illetve az egyes munkafázisokat nem szakképzett munkaerővel végeztetik.

Energiatakarékos készházak (Forrás: Bien Zenker)

Kivitelezés egy kézben
A költségvetések átvizsgálása után dönteni kell az építkezés komplett vagy részleges vállalkozásba adásáról. A komplett kivitelezés mellett szól, hogy a fővállalkozó koordinálja az egyes munkafolyamatokat. A kiválasztott kivitelezővel vállalkozási szerződést kell kötni, amely tartalmazza a vállalt munka pontos műszaki tartalmát, a vállalási árat, s a munka elvégzésének határidejét.

Árak
Mint azt Kárpáti Józseftől megtudtuk, idén öt-tíz százalékos áremelésre kényszerültek a készház építő cégek. Ez a lépés elkerülhetetlen volt, mivel a beszállítók is emelték áraikat, s nőtt az áfa is. A válság hatására csappant az érdeklődés a készházak iránt is, de az elnök úgy látja, ez nem azt jelenti, hogy az emberek bizalma megingott volna a könnyűszerkezetes építésben. A hagyományos technológiával épülő családiház-építés piaca is pang, s a használt ingatlanokat is nehéz értékesíteni reális áron.


Utólagos vízszigetelés

$
0
0

Utólagos vízszigetelésAz épületekben, lakásokban a nedves falak sok kellemetlenséget okoznak. Romlik az épület hőszigetelő képessége, növekszik a fűtés energiaigénye, valamint a felújítások, tatarozások gyakorisága, s csökkenhet az ingatlan forgalmi értéke is.

 

Az épületekben, lakásokban a nedves falak sok kellemetlenséget okoznak. Romlik az épület hőszigetelő képessége, növekszik a fűtés energiaigénye, valamint a felújítások, tatarozások gyakorisága, s csökkenhet az ingatlan forgalmi értéke is.

A problémát utólagos vízszigeteléssel lehet megoldani, sokan azért ódzkodnak ettől, mert piszokkal, nagy felfordulással jár, s költséges eljárás. Ha azonban a problémától véglegesen meg akarunk szabadulni, nincs más lehetőség, hiszen a gyakori festés sem segít, rövid időn belül újra átnedvesedik a fal, megjelenhet a penész, a kellemetlen dohos szag.

Lemezbeütés
Az utólagos vízszigetelésnél az első lépés a műszeres vizsgálat, amellyel ki lehet zárni, hogy a vizesedés csőrepedés vagy páralecsapódás miatt következett be. Amennyiben nem ezek az okok állnak a háttérben, arról kell dönteni, hogy a szakemberek által ajánlott technológiák közül melyiket válasszuk. Deáki Gábor vállalkozó elmondta, több eljárás ismert, az egyik az acéllemezes szigetelés, az úgynevezett lemezbeütés. Ennek a módszernek a lényege, hogy a falba nagy erővel bejuttatott rozsdamentes, speciálisan kiképzett, korrózióvédelemmel rendelkező fémlemez a víz, talajvíz épületszerkezetbe való alulról történő behatolását teljes mértékben megakadályozza. A vízszigetelés tervezett magassági sávjában, a habarcsfuga vonalában leverik a vakolatot, és ide illesztik, majd préselik be a fémlemezt. Az acéllemezeket méretre előre gyártják, az adott épület falainak megfelelő szélességben. A fémlemezt a falba pneumatikus kalapáccsal juttatják be. A falak lemezbeütéssel, acéllemez besajtolással történő utólagos szigetelése után is szükséges a falban, vakolatban lévő ásványi sókat eltávolítani, majd újra kell vakolni speciális légpórusú vakolattal.
A lemezbeütés előnye, hogy vízhatlan vízszigetelés alakítható ki utólagosan, s a kivitelezés ideje rövid. Hátránya, hogy a lemezbeütés repedéseket okozhat a falban, amely rontja az épület statikai állapotát. A szigetelést csak a padlósíktól 8–20 centiméterre lehet elkészíteni, így ezt a sávot külön, más módon kell szigetelni.

Utólagos vízszigetelés

Injektálás
A vállalkozó hozzátette, ha statikai okok miatt kisebb rombolással járó megoldást keresünk, akkor érdemes injektáltatni. Ez vegyi falszigetelést jelent, amelynek során olyan folyékony anyagot injektálnak az épület falaiba, amelyek hatóanyagai a falazó anyagban felszívódva, annak pólusszerkezetét módosítják. A szigetelni kívánt falba furatokat készítenek, majd a furatokba magas nyomású injektáló szelepeket rögzítenek. Ezekbe egy speciális gép segítségével bejuttatják a szigetelőanyagot, amely lehet szilikon, műgyanta vagy kovásító oldat, függően a fal nedvességtartalmától és anyagától.
Az injektálás után is szükséges a penészes, vizes, nedves és salétromos ásványi sókkal telített vakolat eltávolítása és az újra vakolás speciális, úgynevezett lélegző vakolattal.
Az injektálás előnyei, hogy egyszerűen kivitelezhető, tömör falanyagok esetén jól alkalmazható, nem szükséges vízszintes fugasort létrehozni. Az injektálás hátránya, hogy a kialakított szigetelés üreges falazó elemeknél nem alkalmazható.

Utólagos vízszigetelés

Az árak
Ami a költségeket illeti, a vegyi szigetelés drágább, az árakat egy folyóméter falhosszra számítják, s befolyásoló tényező a szigetelés szélessége is.

  • A lemezbeütéses szigetelés árai egy folyóméterre számolva 3–11 ezer forint között mozognak, amíg a
  • vegyi szigetelésnél 5–23 ezer forinttal számolhatunk.

Ezen kívül még vannak járulékos költségek – például helyreállítási kőműves munkák, törmelék elszállítása – is.

Szárazépítés: gipszkarton, OSB, faforgácslap

$
0
0

Szárazépítés: gipszkarton, OSB, faforgácslap (Forrás: janke-web.de)Szárazépítés alatt azt értjük, amikor víz nélkül, más kötéssel történik az építés. Hazánkban a leggyakoribb szárazépítési mód az acélszerkezetre szerelt gipszkarton, közte ásványgyapot szigeteléssel.


Szárazépítés alatt azt értjük, amikor víz nélkül, más kötéssel történik az építés. Hazánkban a leggyakoribb szárazépítési mód az acélszerkezetre szerelt gipszkarton, közte ásványgyapot szigeteléssel.

A hazai gyakorlatban ez belső, nem teherhordó falak építését, térelhatároló, burkoló szerkezetek kialakítását jelenti. Ilyenek, például a válaszfalak, burkolatok, előtétfalak, álmennyezetek, álpadlók.

A szárazépítés előnyei

  • gyors szerelés: jól szervezhető munka, összhangban a kapcsolódó víz-, villany- fűtésszereléssel,
  • fajlagosan olcsóbb, mint a vele azonos statikai, hanggátlási tulajdonságú hagyományos fal,
  • könnyű: nem terheli a teherhordó szerkezeteket (tetőtér-beépítés),
  • az elemeket előre gyártják, az eltérő szerkezetek elemei kompatibilisek,
  • különleges felületek is könnyen kialakíthatók vele
  • környezetbarát: bontása gyors, újrahasznosítható, átépíthető
  • időjárástól függetlenül szerelhető

Szerkezet

A szárazépítés során általában valamely vázszerkezetre helyeznek borítást, a két felület közé pedig szigetelő anyagot raknak. Ezek szendvicsszerkezetet alkotnak. A váz leggyakrabban acélborda, esetleg alumínium, de lehet fa is. A vázszerkezetet csavarozással szerelik össze, majd erre helyezik föl a borítást, amely előre gyártott, és az építés helyszínén szabják méretre. Az első borítólap után a szigetelést helyezik el, majd a második borítólapot szerelik föl.
A táblák közti hézagokat gletteléssel simítják el, ez az a lépés, amikor valamennyi vizet is használnak a szárazépítés során. Végül tapétázzák, festik a kész felületet.

Szárazépítés: gipszkarton, OSB, faforgácslap (Forrás: janke-web.de)

 

A szárazépítés lépései

  • a szerkezet kitűzése
  • az elemek szabása
  • a vázszerkezet szerelése
  • a hő-, hangszigetelés elhelyezése
  • a borítás felépítése
  • hézagok kialakítása
  • felületképzés

Szárazépítés: gipszkarton, OSB, faforgácslap (Forrás: wikipedia.org)

Gipszkarton lemezek

 A gipszkarton alapanyaga a gipsz környezetbarát természetes anyag. Fontos tulajdonsága, hogy párakiegyenlítő hatást fejt ki, ha nagy a pára, akkor magába szívja a nedvességet, ha pedig kiszárad a levegő, akkor kibocsátja a nedvességet.

A gipszkarton lemez szendvicsszerkezetű: két papírlap közé helyezett gipszből áll. Általában 12,5 milliméter vastag. 
Különféle változatai vannak

  • normál: A(GKB) – fehér-sárga/szürke karton, kék színjel,
  • tűzvédő (üvegszálas): F(GKF) – fehér-sárga/szürke karton, piros színjel,
  • impregnált (gátolt vízfelvételű): HA(GKBI) – zöld/szürke karton, kék színjel
  • impregnált tűzvédő: HF(GKFI) – zöld/szürke karton, piros színjel.

További típusok: lyuggatott (akusztikai), fóliával, illetve szálas hőszigeteléssel kasírozott.

Gipszrost lemezek

A gipszkartonhoz hasonló, gipsz kötőanyagba ágyazott farostokból álló lemezek, de teherbírásuk lényegesen nagyobb, ezért vastagságtól függően együtt dolgozó burkolatként is használhatók. Jó tűzállóságuk miatt tűzgátló rétegként is használják. Ma már általában nem eredeti farost, hanem újrahasznosított papír felhasználásával gyártják, ezért környezetbarát építőanyag.

OSB-lap

Az irányított szálforgácslemezek (Oriented Strand Board, OSB), hosszúkás forgácsokból készülnek, a fedőrétegben a lemez hosszirányával párhuzamosan, amíg a lemezen belül keresztirányban helyezik el a forgácsot. Az OSB-t eredetileg a rétegelt lemez kiváltására találták ki, így technikai paraméterei (sűrűség, szilárdság) a rétegelt lemezéhez hasonlók. A vízfelvétel, vízleadás hatására hajlamos a nagyobb mértékű dagadásra, így a kötőelemek (szögek, csavarok) jobban befűződnek, ennek hatására teherviselő képessége csökken.

Faforgács lapok

Gyártásukhoz minden fafajta felhasználható. Az elemi forgácsok összeragasztásához műgyantát használnak, amely hő hatására gyorsan megszilárdul, a lapok hősajtolással készülnek. A forgácslap keresztmetszeti felépítése szerint egy-, kettő-, három- és többrétegű forgácslapot különböztetünk meg. A többrétegű lap rétegszáma általában páratlan, a külső rétegek forgácsanyaga a legfinomabb. A lap lehet porózus és zárt felületű, csiszolt és csiszolatlan, gombaálló, rovarrágás ellen védett és javított tűzálló tulajdonságú.

Cementkötésű faforgács

Megfelelő méretű faforgács szilánkok és 350–600 kg/m3 sűrűségű cement felhasználásával készül. Felülete sima, könnyen felületkezelhető. Tűzállósága lényegesen jobb, mint a többi forgácslapé, sűrűsége, szilárdsági paraméterei a gipszrosthoz hasonlók. A gipszrost lapokkal szembeni hátrányuk a szürke szín, amely miatt ezt mindenképpen ajánlott festeni (tapétázni). Gyártástechnológiától, termékszerkezettől függően a cementkötésű forgácslapok akár tűzálló éghetőségi besorolást is elérhetnek. A lapok famegmunkáló szerszámokkal alakíthatók, a cement kötőanyag miatt azonban keményebb vágó élű szerszámok kellenek hozzá. Vizes helyiségekben (fürdőszoba, konyha), tűzvédő burkolatként, álmennyezetként, válaszfalként; könnyűszerkezetes építés során pedig vagy ideiglenes szabadtéri építményekben akár szerkezeti elemként is használható.

Ásványi rost lapok

A lágy ásványgyapot szálakból készült álmennyezeti lapok megnövelt hangelnyelő tulajdonságokkal rendelkeznek és további előnyként magas páraállóságot, valamint hajlékonyságot kell megemlíteni. A lapokat ásványgyapotból, kötőanyagokból, keményítő és polimer gyanta hozzáadásával nedves technológiával gyártják.

Forrás: Knauf, www.met.bme.hu

Szárazépítés: gipszkarton, OSB, faforgácslap (Forrás: maler-brecheis.de)

Raktár, műhely, tároló építése gyorsan

$
0
0
Lindab SBS könnyűszerkezetes épületLegyen szó műhelyről, kerti tárolóról, garázsról vagy épp egy kisvállalkozás számára épített üzemről, raktárról, boltról, ha gyorsan szeretne tartós és szép házat, akkor a Lindab SBS könnyűszerkezetes épületét javasoljuk.

Legyen szó műhelyről, kerti tárolóról, garázsról vagy épp egy kisvállalkozás számára épített üzemről, raktárról, boltról, ha gyorsan szeretne tartós és szép házat, akkor a Lindab SBS könnyűszerkezetes épületét javasoljuk.

Felgyorsult világban élünk. A gazdasági szférában, de a magán életben is sokszor a gyors döntések és az azonnali megvalósítások hoznak eredményt. Jelenleg nem az örökkévalóságnak szánt emlékművekre, hanem a folyamatosan változó igényeket kiszolgáló, akár pár héten belül felépíthető és könnyedén át is alakítható, multifunkciós épületekre van szükség.
Ezt a szemléletváltozást követi a Lindab által kifejlesztett, kiváló minőségű, „svédacél” SBS könnyűszerkezetes épület, amelynek az előnyeit – gyors kivitelezés, gazdaságos, környezetbarát, száraz szerelés – kihasználva könnyen és kedvező áron felépíthető vállalati és magán célra is raktár, tároló, bemutatóterem, iroda, porta, kisüzem, üzlethelyiség, műhely, mezőgazdasági tároló, feldolgozó és egyéb épület.

 

Lindab SBS könnyűszerkezetes épület


Az SBS épület (Small Building System, kisépület-rendszer) váza legfeljebb 3 mm lemezvastagságú, hidegen hengerelt, tűzihorganyzott, nagyszilárdságú acélprofilokból készül. A tetőn vázszerkezetre színes bevonattal ellátott horganyzott acél cserepeslemez, a falra pedig trapézlemezből készülő, szerelt jellegű burkolat kerül. A burkolat lehet szigeteletlen vagy hőszigetelt. A teljes épülethez számos elem tartozik hozzá – szegélyek, tömítők, fóliák, csavarok, ereszcsatorna stb. A ház betonalapra épül, az acél elemeket csavarozással, száraz kötési móddal, rendkívül gyorsan és egyszerűen szerelik a helyszínen, a felépítmény akár 1–2 hét alatt elkészül.

Az SBS felépítése

  • 18 fokos hajlásszögű szimmetrikus nyeregtető,
  • szélessége 3–13 méter,
  • hosszúsága 3–20 méter,
  • külső vállmagassága pedig 2,5–4 méter között választható.
Az épületblokkok, mint dilatációs egységek sorolásával hosszabb épületek is készíthetők.

Lindab SBS könnyűszerkezetes épület
Lindab SBS könnyűszerkezetes épület

Tervezés

A kisépületek az SBSsoft programmal tervezik, amelyet az építtető és a tervező, kivitelező, kereskedő egyaránt használhatnak. A programmal elkészíthetők az engedélyezési szintű főtervek – alaprajz, metszet, homlokzatok, 3D látványtervek –, ennek köszönhetően lerövidül a hivatalos építési engedélyezés folyamata.

A Lindab SBS rendszerszintű minőségellenőrzési tanúsítvánnyal (ÉME engedély) rendelkezik. Tehát minősített valamennyi alkotóeleme és a teljes épület összeállításához szükséges tervek és gyártói támogatások összessége is. Így az egyes elemek nem, vagy csak a Lindab céggel egyeztetett és jóváhagyott műszaki megoldás mellett cserélhetők ki, válthatók másra.

Lindab SBS könnyűszerkezetes épület

Kivitelezés

Az SBS építésének jellemzői:
  • gyors kivitelezés,
  • száraz szerelési technológia,
  • gazdaságos, és
  • környezetbarát technológia.
A gyártó az építéshez feltétlenül a Lindab által minősített partnercégeket ajánlja.
Lindab SBS könnyűszerkezetes épület

Mintaépületek

  • kerti tároló, raktár, melléképület – 54 négyzetméter
  • ipari technológiai épület, mint például gépház, présház, tisztító berendezés épülete – 80 négyzetméter
  • autószerelő műhely – 128 négyzetméter
  • mezőgazdasági tároló és feldolgozó épület – 150 négyzetméter
  • kiállító terem, bemutatóterem, oktatási épület – 216 négyzetméter
  • üzemcsarnok és raktár – 260 négyzetméter

A mintaépületek itt megtekinthetők

Ajánlott felhasználási területek

  • műhely
  • tároló
  • szerszámoskamra
  • nyári konyha
  • melléképület
  • irodaépület
  • raktár
  • üzlethelyiség, bolt
  • termény-, takarmánytároló
  • üzemépület
  • garázs
  • kerti lak

Az SBS-t a Lindab és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szakemberei fejlesztették ki. Az SBS saját tervező szoftvere lerövidíti, és megkönnyíti a tervezési, engedélyeztetési folyamatokat, és a Lindab Kft. most díjmentesen biztosítja az ajánlathoz az érdeklődőknek az SBS épületük fő építészeti tervrajzait.
További részletek, árak és referenciák a www.lindab.hu/SBS weboldalon!

Forrás: Lindab

Könnyűszerkezetes üzlet, raktár, tároló

$
0
0
Lindab SBS könnyűszerkezetes üzlet, raktár, tárolóA gyorsan változó gazdasági környezethez gyorsan kell alkalmazkodni, a szükséges beruházás pedig minél olcsóbb legyen. A Lindab könnyűszerkezetes kisépület-rendszerével (SBS) gyorsan és gazdaságosan lehet fölépíteni kisüzemet, raktárt, boltot vagy épp terménytárolót.

A gyorsan változó gazdasági környezethez gyorsan kell alkalmazkodni, a szükséges beruházás pedig minél olcsóbb legyen. A Lindab könnyűszerkezetes kisépület-rendszerével (SBS) gyorsan és gazdaságosan lehet fölépíteni kisüzemet, raktárt, boltot vagy épp terménytárolót.

A vállalkozások életében gyakran előfordul, hogy új épületre van szükség, méghozzá, ha lehet rögtön. Ha nem is azonnal, de gyorsan lehet fölépíteni a könnyűszerkezetes épületeket. Ilyen megoldást nyújt a Lindab SBS épület (Small Building System, kisépület-rendszer). Számos kész terv van, ez egyrészt csökkenti a költségeket, másrészt az engedélyeztetése is gyorsabb. A csavarozásos technológiának köszönhetően gyorsan és az időjárástól függetlenül készülhet az épület, ezek a tények pedig megint csak a költségek csökkenéséhez vezetek.

Lindab SBS könnyűszerkezetes üzlet, raktár, tároló

Mire lehet használni a könnyűszerkezetes épületet?
A mezőgazdaságban zsákos vagy ömlesztett termények tárolásra, gépek, szerszámok tárolására használható a könnyűszerkezetes épület. De építhető belőle élelmiszer feldolgozóüzem vagy iroda, szociális helyiség is. A nagy mezőgazdasági gépek, berendezések tárolására is ajánlott az SBS-sel készült ház.

Lindab SBS könnyűszerkezetes üzlet, raktár, tároló

Az ipar területén raktárnak, feldolgozóüzemnek, kisebb szerelőműhelynek, a nagyobb csarnok mellé technológiai épületnek, gépészeti épületnek, irodának, portának vagy épp bemutatóteremnek, oktatási épületnek szokták használni a könnyűszerkezetes épületeket. De az üzemhez kapcsolódó szociális épület is kialakítható belőle.

Lindab SBS könnyűszerkezetes üzlet, raktár, tároló

A kereskedelem és szolgáltatás területén is számos felhasználási módja van a könnyűszerkezetes épületnek. Bolt, üzlet és a hozzá kapcsolódó raktár vagy épp iroda, oktatóközpont, bemutató terem is gyorsan felépíthető a Linbad SBS-ből.

Lindab SBS könnyűszerkezetes üzlet, raktár, tároló

 

Az építőelemek

A szigeteletlen könnyűszerkezetes épület esetében a tető lehet cserepeslemez vagy trapézlemez, a fal pedig trapézlemez. Szigetelt változatban a tető és fal is szerelt réteges szendvicsszerkezet, amely trapézlemezből és az alapváltozatban 15 centiméteres üveggyapotból áll. A cserepeslemezek 21-féle színben kaphatók, a trapézlemezek 18-ban, így a cég színvilágának és a saját ízlésünknek leginkább megfelelő, esztétikus épület valósítható meg. Az építést ajánlott a Lindab minősített partnereivel végeztetni.

Modellépületek, ötletek, lehetőségek

Különböző felhasználási módokra készült néhány Lindab SBS példa, terv, amelyek szemléltetik, hogy például egy-egy kívánt feladathoz  milyen méretek, nyílászárók, szigetelési igény és színvilág illeszkedhet. A modellépületek 3D-s látványtervekkel, alaprajzzal, metszetrajzzal, valamint a homlokzatokkal és a jelenlegi Lindab ajánlat szerinti tájékoztató árral tekinthetők át.

A mintaépületek itt megtekinthetők

Könnyűszerkezetes épületek ára

Az épület anyagai: váz, tető- és falburkolat, tartozékok, ereszcsatorna – valamit a hozzá kapcsolódó szolgáltatások ÉME, TMI, statikai igazolás, szerelési tervek – ára 50 és 260 négyzetméter közötti alapterületű  

  • szigetelés nélküli épületek esetében 20–30 ezer forint (+ áfa),
  • a hőszigetelt könnyűszerkezetes épület anyagára 30–40 ezer forint (+ áfa).

A pontos ár függ az ajtók, ablakok számától és méretétől, valamint az ereszcsatorna kialakításától.

Ezek az árak nem tartalmazzák: az építési engedélyezési dokumentációt, a szerelési, kivitelezési díjat és az alapozási, épületgépészeti költségeket.

Lindab SBS könnyűszerkezetes üzlet, raktár, tároló


A gyártó most ingyen biztosítja a tervrajzokat, a 3D-s látványterveket, alaprajzokat, metszeteket, a szerelési, helyszíni összeállítási rajzokat és a csomópontokat. A Lindab munkatársai szakmai tanácsokkal végig kíséri az építés folyamatát a tervezéstől a megvalósításig.

További részletek, árak és referenciák a www.lindab.hu/SBS weboldalon!

Forrás: Lindab


Lindab SBS könnyűszerkezetes üzlet, raktár, tároló

Építési hibák – falazás

$
0
0

Építési hibák – falazásAz építési hibák elkerülése érdekében sok mindenre kell figyelni a falazás során. A falazat az épület egyik olyan eleme, amelyet utólag nem lehet kicserélni, s a javítása is nehézkes és költségigényes. Az építési hibák elkerülése érdekében sok mindenre kell figyelni a falazás során. A falazat az épület egyik olyan eleme, amelyet utólag nem lehet kicserélni, s a javítása is nehézkes és költségigényes. A precíz kivitelezés mellett a felhasznált anyagokon sem érdemes takarékoskodni.

A falazatnak sokféle követelménynek − szilárdság, tartósság, tűzállóság, hő- és hangvédelem – kell megfelelnie. Alapvető hiba, ha a falak, falsorok nincsenek derékszögben vagy nem függőlegesek. Előfordul, hogy ez csak akkor derül ki, amikor már a vakolásra, burkolási munkálatokra kerül sor, s a burkoló próbálja ezeket az eltéréseket kijavítani. Szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy síkra csiszolt felületű tégla felhasználásával, s precíz kivitelezői munkával ez nem fordulhat elő. Az első sor megfelelő elkészítése után a továbbiakban függőleges, milliméterpontos falazat építhető.

Építési hibák – falazás

Falazás hidegben

Probléma adódhat abból, ha a kivitelezők nem veszik figyelembe az egyes termékek használati útmutatóját, s nem az előírások szerint használják azokat. Figyelni kell arra, hogy falazási munkákat téliesítés nélkül +5 Celsius-fokig szabad végezni, függetlenül a zsákos, előkevert falazóhabarcs típusától. A hideg miatt ugyanis nem köt meg a habarcs, s a benne lévő víz megfagy. Időjárástól független probléma, ha a kivitelezők nem várják meg, hogy a falazat kiszáradjon, és egyből elkezdik a vakolást. Kapható speciális ragasztóhab is, amellyel –5 Celsius-fokig végezhető a falazás. További előnye, hogy szinte száraz technológiának számít, hiszen a falazatba még kevesebb nedvesség kerül.

Hangszigetelés

A válaszfalaknál előforduló leggyakoribb hibát az alapozásnál követik el. Amennyiben a válaszfalak alá nem megfelelő alapozás kerül, a falak „mozoghatnak”, aminek szükségszerű következménye a repedés. Társasházaknál gyakori probléma, hogy két lakás közötti falat nem választják le egymástól, vagyis a két lakásnak közös fala van, s ez esetben a közös szerkezet miatt a kopogó hangok kellemetlenséget okozhatnak. A megfelelő hangszigetelés érdekében célszerű külön szerkezetet emelni vagy olyan falazó elemet alkalmazni, amely biztosítani tudja az előírt hangszigetelést. Jó megoldást jelenhet az úgynevezett hanggátló tégla – amely már szerepel a gyártók termékpalettáján – beépítése is.

Vízszigetelés

Hibaforrás lehet, ha a lábazatról induló falazatok alól elhagyják a talajnedvesség elleni szigetelést, s így nincs, ami meggátolja a talajból érkező nedvesség falazatba jutását. Ilyen esetekben fordul elő, hogy a vakolat átnedvesedik, majd lepotyog, s a belső falfelület penészedni kezd.

Kiegészítő falazó elemek

A kivitelezési hibák száma csökkenthető az úgynevezett kiegészítő elemek – feles-, sarok- és kávatégla – használatával. A pozitív hatás a kész falazat hő- és páratechnikai tulajdonságaiban érhető tetten, felhasználásuk előnyösen befolyásolja a kivitelezést, mérsékli a falazás idejét, a hulladékképződést és a habarcs mennyiségét is. A feles falazó elemek használatával csökken a kész falazatban a helyi hőhidak kialakulásának lehetősége, növekszik a falazat homogenitása, ezzel javulnak a teljes falazat páratechnikai tulajdonságai és hőszigetelő képessége. Átgondolt tervezés és falazás esetén egyszerűbbé válik a falvégek kialakítása, a nyílászárók beépítése, s a vakolás is.

Fújható üveggyapot hőszigetelés tetőtérbe

$
0
0

Fújható üveggyapot hőszigetelés tetőtérbeA tetőtér utólagos hőszigetelését teszi egyszerűvé a fújható üveggyapot hőszigetelő-anyag, legyen szó energetika felújításról vagy épp tetőtér-beépítésről.

A tetőtér utólagos hőszigetelését teszi egyszerűvé a fújható üveggyapot hőszigetelő-anyag, legyen szó energetika felújításról vagy épp tetőtér-beépítésről.

Mivel a meleg levegő fölfelé száll, a rosszul szigetelt tetőn át sok meleg szökik el a házból. Táblás hőszigeteléssel a tetőtér utólagos hőszigeteléséhez vagy kívülről kell lebontani a tetőt, majd a hőszigetelés után visszatenni a héjazatot, vagy belülről kell megbontani akkor viszont a belső burkolatot kell helyreállítani. A fújható üveggyapot hőszigetelés legfontosabb előnye, hogy akár régi, akár új épületek tetőterét is könnyen lehet hőszigetelni vele, a tetőtér külső vagy belső megbontása nélkül is. Az utólagos hőszigetelés gyorsan elkészül, akár egy nap alatt is elvégezhető a fújható üveggyapot hőszigetelő-anyaggal, ráadásul a hézagmentesen és a legnehezebben elérhető helyekre is könnyen befújható.

Fújható üveggyapot hőszigetelés tetőtérbe

A hőszigetelő-anyag

A Knauf Insulation Supafil termékcsaládja már színében is különbözik a hagyományos üveggyapotgyapot fajtáktól, mivel fehér színű. A gyapotdarabok víztaszítóvá tették (hidrofóbizálták), és néhány centiméter hosszú szálai egymáshoz tapadnak kis vattapamacsként. A hópihére emlékeztető anyagot a csomagoláskor összepréselik, bálázzák. Így a felhasználástól függően, akár 1–1,4 m3 is lehet egy zsák tartalma, amely 16,6 kg tömegű.

Fújható üveggyapot hőszigetelés tetőtérbe

A hőszigetelés

A Supafil üveggyapotot egy csövön keresztül gépesített technológiával fújják a tetőtérbe. A szállítócsövön keresztül egyrészt kitöltik a szarufák közti üreges részeket, másrészt a vízszintes területeket is beborítják a szakemberek. Az üreges részek kitöltésére Supafil Cavityt használnak, amíg a szabadon fújható részekhez Supafil Loftot.

A fújható üveggyapot hőszigetelés előnyei

A fújható üveggyapot hőszigetelés könnyű anyag – 20 cm vastagságban is csak 2,45 kg/m2 –, így nem terheli meg a födémet. Nem tartalmaz veszélyes szereket, nem telepednek meg benne gombák, rovarok; rágcsálók nem támadják meg. A száraz technológiának köszönhetően nem kerül nedvesség az épületszerkezetbe, ez különösen fafödémek esetén rendkívül előnyös tulajdonsága a fújható üveggyapotnak. A hőszigetelés egyszerű: a befúvó cső kis méreténél fogva a legszűkebb helyekre is befújható az üveggyapot.

Fújható üveggyapot hőszigetelés tetőtérbe

Páraáteresztő

A Supafil termékcsalád alapanyagánál fogva – üveggyapot – nem veszi fel a levegő páratartalmát, így a pára nem tudja rontani hőszigetelő teljesítményét. A párát átereszti, így nem áll meg a szigetelésben a nedvesség, ezért nem is alakul ki gombásodás sem, azaz nem lesz penészes. A Supafil Cavitynek gyárilag megadott hővezetési tényezője (λ-értéke) 0,034 W/mK, illetve a Supafil Loftnak 0,045 W/mK. A termék tűzvédelmi szempontból az A1, azaz nem éghető osztályba tartozik, tehát növeli az épület passzív tűzállóságát, és nem is izzik fel az üveggyapot szigetelőanyag.

Felhasználás

Magyarországon főleg tetőterek, padlásterek hőszigetelésére használják a fújható üveggyapot hőszigetelést. Elsősorban a régi hőszigetelés felújítására, az összeesett szigetelőanyag „feljavítására”. Főként magas tetők padlástereinek hozzáférhetetlen helyen lévő régi szigetelése esetén nagyon hasznos, mert a tető megbontása nélkül lehet a fújható üveggyapot hőszigeteléssel felújítani a régi hőszigetelést. Akár úgy is, hogy a tömlő átmérőjének megfelelő lyukon keresztül fújják be az üveggyapot hőszigetelést.

Fújható üveggyapot hőszigetelés tetőtérbe


Európa más országaiban könnyűszerkezetes épületek üregeinek, falszerkezeteinek kitöltéséhez, és külső burkolat mögötti szigeteléshez is használják.
A hazai piacon 2012 tavaszától a Knauf Insulation Kft. Supafil márkanéven forgalmazza a fújható üveggyapotot. Így a magyar piacon az eddig ismert cellulóz alapú fújható szigetelés mellett már a fújható üveggyapot hőszigetelő-anyag is kapható.

Forrás: www.kontaktbau.hu

 

 

Tornaterem, sportcsarnok építése könnyűszerkezetes technológiával

$
0
0

Lindab könnyűszerkezetes csarnok: tornaterem, sportcsarnokA sportcsarnok, a tornaterem a települések, városrészek életében központi szerepet játszik. A sport terén betöltött szerepe mellett számos szociális, kulturális, rekreációs és szórakoztató tevékenység helyszíneként jelentős hatást gyakorol a helyi társadalom életére.

A sportcsarnok, a tornaterem a települések, városrészek életében központi szerepet játszik. A sport terén betöltött szerepe mellett számos szociális, kulturális, rekreációs és szórakoztató tevékenység helyszíneként jelentős hatást gyakorol a helyi társadalom életére.

A sportcsarnok és a tornaterem alapvető feladata, hogy a felnövekvő nemzedék egészségének megőrzését, állóképességének javítását szolgálja. E célokat mára törvényben is megfogalmazták, a köznevelési törvény az első, az ötödik és a kilencedik osztályokban heti öt testnevelési óra megtartását írja elő. A magyar iskolák közel húsz százaléka azonban nem rendelkezik olyan tornatermi kapacitással, amely lehetővé tenné a diákok számára a napi testgyakorlást, illetve biztosítaná a sportolási lehetőséget a környék lakóinak.
A nehéz anyagi helyzetben lévő önkormányzatok vagy a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KIK) számára fontos, hogy gazdaságos, értékálló és gyors építészeti megoldást találjanak. Számukra nyújtanak megfelelő megoldást a Lindab Kft. könnyűszerkezetes csarnoképületei.

Lindab könnyűszerkezetes csarnok: tornaterem, sportcsarnok

Könnyűszerkezetes csarnok

A Lindab Kft. termékei a legváltozatosabb feladatoknak is megfelelő méretű és külsejű csarnokok építését teszik lehetővé. Az elsődleges tartószerkezeti elemek, a másodlagos teherhordó elemek, továbbá falburkolati, illetve kiegészítő Lindab termékek összetett rendszerszemléletű fejlesztési folyamat eredményeként kerülnek ki a cég magyarországi gyárából. A Lindab tapasztalt szakemberei és partnerei az építtetői igényeknek, illetve a lehetőségeknek, adottságoknak megfelelő legalkalmasabb szerkezetre tesznek ajánlatot az alkalmazandó technológiára és az építőanyagokra; figyelve helyszín adottságaira, valamint a szakhatósági, a műszaki, a biztonsági követelményekre.
Az építkezés során a vállalat munkatársai folyamatos szakmai, műszaki támogatással biztosítják, hogy a kiváló svédacél alapanyagú, minőségi igazolásokkal rendelkező, variábilis rendszerekből megvalósuló, új épület mind biztonsági, mind műszaki, mind pedig esztétikai szempontból kifogástalanul szolgálja a gyerekek és felnőttek igényeit, egészségét és épségét.

Lindab könnyűszerkezetes csarnok: tornaterem, sportcsarnok

Referenciamunkák, mintacsarnokok

Az országszerte megtekinthető számos referenciamunkán túl, az építtetők döntését megkönnyíti, hogy a Lindab olyan mintatornacsarnokokat tud felmutatni, amelyek az iskolai testnevelés órákhoz szükséges méreteket rögzítő szabvány szerint készültek.

Lindab könnyűszerkezetes csarnok: tornaterem, sportcsarnok Lindab könnyűszerkezetes csarnok: tornaterem, sportcsarnok
Lindab könnyűszerkezetes csarnok: tornaterem, sportcsarnok Lindab könnyűszerkezetes csarnok: tornaterem, sportcsarnok

A Lindab sportcsarnokok, tornatermek választása mellett szól

  • a könnyűszerkezetes technológiából fakadó gyors építkezés,
  • a korrózió gátló cinkkel és a további védelmet nyújtó színbevonattal ellátott acéllemezek – évtizedekre szóló garanciába foglalt – tartóssága,
  • a nagy fesztávolságok professzionális áthidalása és
  • a nagyfokú kombinálhatóság, ami jelentős megtakarítást eredményez bővítések, hozzáépítések esetében is, a Lindab rendszerei ugyanis könnyen illeszthetők a hagyományos anyagokból épült szerkezetekhez is.

Lindab könnyűszerkezetes csarnok: tornaterem, sportcsarnok

A sportcsarnokok, tornatermek külső burkolata

Az iskola tornaterme vagy a városi sportcsarnok a méretéből adódóan szerves részévé válik a városképnek is. Nem mindegy tehát, milyen látványt nyújt. A többféle bevonattal és számos színárnyalattal választható Lindab Coverline burkolati lemezek tartós, esztétikus felületet képeznek.

A külső burkolat kialakításához többféle építészeti megoldást kínál a termékcsoport:

  • az egyszerűbb, vonalas megjelenésű trapézlemezek többféle méretben és opcionálisan „design-mintázattal”,
  • az elegáns szinuszhullám alakú fedések,
  • a markáns hálós osztást nyújtó homlokzati falkazetták (ECO és Premium típusok) vagy akár
  • a korcolt síklemezburkolatok (SRP, PLX) egyaránt rendelkezésre állnak.

Hőszigetelés

A tornatermek, sportcsarnokok takarékos működtetését garantálják a különböző típusú előre gyártott szendvicspanelek (kétoldali acél fegyverzet között hőszigetelő mag), amelyek a nagy felületek gyors hőszigetelt burkolására alkalmasak.

Lindab könnyűszerkezetes csarnok: tornaterem, sportcsarnok

Kiegészítő épület

A sportcsarnokhoz különböző kiszolgáló helyiségeket, mint például szertár, öltözők, mosdók, irodák, tárgyaló lehet, illetve kell építeni. Különálló épületként erre a célra kiválóan alkalmas a Lindab SBS komplett acél könnyűszerkezetes épületrendszer, amely

  • modulorientált,
  • 18 fokos hajlásszögű szimmetrikus nyeregtetős épületforma,
  • szélessége 3–13 méter,
  • hosszúsága 3–20 méter,
  • külső vállmagassága pedig 2,5–4 méter között választható.

 

Az SBS-épület alkalmazása esetén a vázszerkezet, a tető- és falburkolati alrendszerek és tartozékelemek szerelése csavarozott, száraz kötési móddal rendkívül gyorsan és egyszerűen készül a helyszínen. Az előre megtervezett szerkezeti kapcsolatoknak, a saját tervezőszoftvernek és a gyors gyárthatóságnak köszönhetően a felépítmény akár 1–2 hét alatt fölépíthető, és rendkívül gazdaságosan elkészíthető.

A Lindab könnyűszerkezetes technológiájával és építőanyagaival szakszerűen megtervezett és felépített torna- és sportcsarnokok megrendelőinek nem lehet kétsége afelől, hogy az adófizetők pénzéből egészséges, tartós, biztonságos és környezetbarát helyszínt biztosítottak a mozgáshoz, a kikapcsolódáshoz a gyerekek és helyi közösségek számára.

Lindab könnyűszerkezetes csarnok: tornaterem, sportcsarnok

Csarnokárak

A három különböző – szabvány szerinti – méretű Lindab mintatornacsarnok nagyságrendi tájékoztató ára 80–100 ezer forint/négyzetméter, ez az ár magában foglalja

  • a csarnok felépítmény anyagát és
  • építését: vázszerkezet, tető- és külső falburkolat, vízelvezető csatornarendszer, néhány kapu/ajtó/ablak,
  • a földmunkákat, alapozást
  • a nyers padlószerkezet anyagköltségét és
  • a munkadíjat.

Ezen felüli költségek

  • a szociális blokk,
  • a belső válaszfalak,
  • az épületgépészet és
  • a sporttechnológia.

 

Így például az 1. típusú mintatornacsarnoknak, amely 450 négyzetméteres, a nyolcosztályos általános iskolai és középiskolai testnevelési óráknak megfelelő csarnoképület építési költsége (2013. I. negyedévi szinten) 35–45 millió forint + áfa nagyságrenddel számolható.

A Lindab az építészeti tervek és a műszaki specifikáció ismeretében végleges és pontos ajánlattal, műszaki konzultációval, kivitelezői ajánlással áll rendelkezésére minden iskolának, önkormányzatnak és építtetőnek. A tervezőknek ötletébresztőnek költségmentesen biztosítja a Lindab a mintacsarnokok terveit és számos tervezési, méretezési segédeszközt, szoftvert.

A Lindab tornacsarnok, sportcsarnok kiadványban és a www.lindab.hu/csarnok weboldalon elérhetők a fent említett, szabványnak megfelelően három különböző méretben tervezett mintacsarnokok, továbbá referenciák és egyéb szakmai tartalmak.

Forrás: Lindab

 


Iskolabővítés emeletráépítéssel, tetőtér-beépítéssel

$
0
0

Iskolabővítés emeletráépítéssel, tetőtér-beépítésselA nagyobb gyermeklétszám miatt van, ahol bővíteni kell az iskolát. Az emeletráépítés, tetőtér-beépítés esetén azonban csak könnyűszerkezetes építés jöhet szóba.

 

A nagyobb gyermeklétszám miatt van, ahol bővíteni kell az iskolát. Az emeletráépítés, tetőtér-beépítés esetén azonban csak könnyűszerkezetes építés jöhet szóba.

A tankötelezettség alsó korhatárának csökkentése miatt nő az iskolában a gyermekek száma. Bár megnövelték az egy osztályba beíratható gyermekek létszámát, a tanulócsoportok száma is nőhet. Így vannak iskolák, amelyeket bővíteni kell, erre pedig jó módszer az emeletráépítés vagy a tetőtér-beépítés. Mivel a régi épületek teherbírása korlátozott, az épületek bővítéséhez az északi országokban nagy népszerűségnek örvendő könnyűszerkezetes falrendszer lehet a legkézenfekvőbb megoldás költség- és energiahatékonyság, valamint gyorsaság szempontjából is.

Iskolabővítés emeletráépítéssel, tetőtér-beépítéssel

Példa

A Klebelsberg Kuno Iskola épületének bővítési feladatát a Cannelura építész- és statikus tervezőiroda kapta meg, és az egyszintes épület alapterületét emeletráépítéssel kellett növelniük. Az iskola esetében a hagyományos módszerek, így a téglafalas, nehézfödémes megoldások nem jöhettek szóba, mivel az épület alapozása csak a könnyűszerkezetes elemeket bírta el megerősítés nélkül. Tűzvédelmi okokból viszont favázas könnyűszerkezetes rendszereket sem lehetett alkalmazni a bővítés során. Pallós Béla, építész-statikus a cég tervezője – két évtizedes pozitív tapasztalatai alapján – a Lindab Construline rendszert választotta az iskola emeletráépítéséhez.

Az építész véleménye

Az építész elmondta, a könnyűszerkezetes falszerkezet előnyei a tervezés és a kivitelezés során is megmutatkoztak. A hagyományos építési módszerekkel szemben lényegesen gyorsabban halad a munka, emellett a könnyű használhatóság is segítette a folyamatokat. E technológia alkalmazásával – a munka különleges körülményei ellenére – a kivitelező könnyen elvégezhette az emeletráépítési munkálatokat, amely az önkormányzat igényeinek használati, anyagi és esztétikai szempontokból is megfelelt. A tervező a könnyűszerkezetes Lindab rendszert emeletráépítésekhez, tetőtér-beépítésekhez is ajánlja.

A tetőtér Lindab rendszerből történő kialakításakor nagyobbá válik annak használati biztonsága, így a tetőtér kevésbé lesz érzékeny a repedésekre. Emeletráépítés esetén kevesebb többletterhet jelent e falvázrendszer a hagyományos építési módokkal szemben, és az alkalmazásához nem kell víz, nem kell megvárni a kötési időket, így az építési idő lerövidül. Ez egyrészt kevesebb munkaóra megfizetését jelenti a beruházó számára, másrészt hamarabb megtérülhet a befektetés, és az épület korábban használható.

Iskolabővítés emeletráépítéssel, tetőtér-beépítéssel

„Svédországban már jobban elfogadott a könnyűszerkezetes építkezés, amely környezetbarát tulajdonságai mellett idő- és energiahatékonysága miatt is népszerű, továbbá – kis önsúlya, ami például 5–7-szer kisebb, mint az üreges égetett agyagtégla – ellenére különösen jó hőszigetelő képességgel bír. Többszintes vázas épület esetében intenzív hőszigetelő tulajdonsággal, a vonal menti hőhidak energiaveszteségét minimálisra csökkentve, a hasznosítható alapterület maximális kihasználtságával és az időjárási körülmények alakulásától függetlenül, gyorsan kialakítható a könnyűszerkezetes épületrész” – fejtette ki dr. Tóth Elek DLA, a BME Magasépítési Tanszék egyetemi docense a könnyűszerkezetes falszerkezetekkel kapcsolatban.

A szakember

„A könnyűszerkezetes falrendszerek általános előnyeiként felsorolhatjuk a kisebb költségű alapozást és teherviselő vázszerkezetet lehetővé tevő kis súlyukat, kiváló hőszigetelő képességüket, gyors építési módjukat. Fontos azt is hangsúlyoznunk, hogy a hagyományos szerkezeteknél lényegesen nagyobb méretpontosságot nyújtanak. A falvázrendszerek esetében azonos hőszigetelési jellemzőt a hagyományos szerkezeteknél kisebb falvastagsággal – átlagosan 10–20 centiméterrel kisebbel, mint a gázbeton vagy égetett agyag falak esetén – lehet elérni, ez adott bruttó alapterületen nagyobb hasznos alapterületet eredményez, ami az eladási árat, vagy a bérleti díjat növeli” – tette hozzá Kotormán István, a Lindab fejlesztési és oktatási vezetője.

Iskolabővítés emeletráépítéssel, tetőtér-beépítéssel

A Klebelsberg Iskola emeletráépítésének sikere is azt mutatja, hogy a Lindab falrendszer műszaki és gazdasági előnyei a középületek esetében is jól kiaknázhatók. Az iskola bővítése mellett a könnyűszerkezetes falszerkezet kiváló megoldást nyújt irodaházak, szállodák, hotelek, kórházak építésére, bővítésére. Multifunkcionalitása miatt is javasolt a Lindab könnyűszerkezetes építési rendszer alkalmazása: egy-, illetve kétszintes épületek esetében a Construline falrendszer külső és belső teherhordó fal szerepét töltheti be, amíg a többszintes, önálló (acél vagy vasbeton) vázszerkezettel rendelkező épületekben vázkitöltő vagy belső térelválasztó falként használható.

Letöltés: A könnyűszerkezetes falvázrendszer katalógusa

Forrás: Lindab

 

Iskolabővítés emeletráépítéssel, tetőtér-beépítéssel

 

 

Magyar fejlesztés: könnyűszerkezetes kisüzem

$
0
0

Lindab SBS-épületA Lindab SBS-technológiája egyedülálló magyar műszaki fejlesztés, ezt felhasználva építette föl könnyűszerkezetes mézfeldolgozó üzemét egy méhész Vácrátóton.

 

A Lindab SBS-technológiája egyedülálló magyar műszaki fejlesztés, ezt felhasználva építette föl könnyűszerkezetes mézfeldolgozó üzemét egy méhész Vácrátóton.

Király Zoltán, vácrátóti méhész 2000-ben lett őstermelőből vállalkozó. Idényről, idényre 200–300 méhcsalád gyűjti számára a mézet. Az időjárástól és más körülményektől függően évente 10–20 tonna mézet dolgoz fel. Ekkora mennyiségű mézet abban a fából készült épületben, ahol addig a feldolgozás folyt, csak lemondás és kompromisszumok árán lehetett kezelni.

Lindab SBS-épület

Az ötlet

Király László 2012-ben döntött úgy, hogy nagyobb alapterületű, az addiginál kedvezőbb energetikai tulajdonságokkal rendelkező, a munka és a szállítás szempontjából is gyakorlati előnyöket biztosító üzemet épít. Olyan épületre volt szüksége, amely megfelelő helyszínt biztosít a hűtés, a tárolás és a csomagolás számára, továbbá kialakíthatók benne a kiegészítő feladatok ellátására alkalmas helyiségek is, mint például a mosdók, illetve az őrök portája.
Mivel a méhészeti teendők éves ritmusát a természet szabja meg, és közeledett az a nyugalmasabb időszak, amit az új üzem fölépítésére lehetett használni, fontos volt, hogy a beruházás minél gyorsabban megvalósuljon. A vállalkozó évekkel korábban a családi kertészetéhez tartozó 350 köbméteres melegvíztároló oldalfalát, és az egyik kiszolgáló épület, illetve a garázs tetőzetét is a Lindabtól rendelte. Ekkor ismerkedett meg a cég szolgáltatásaival és az általuk kínált könnyűszerkezetes építési technológiával.

A megvalósítás

Király Zoltán első lépésként regisztrált a lindab.hu/sbs weboldalon. Itt a tervezőszoftver segítségével össze is állított egy az elképzeléseinek megfelelő változatot. Érdeklődésére a Lindab a saját fejlesztésű szoftvere segítségével szinte perceken belül küldte is az árajánlatot látványtervvel együtt, és másnap a cég szakértője, Polgár Dávid is fölkereste. A személyes találkozás során a szakember a helyszíni szemle tapasztalatai és az új üzem feladataival, méretével kapcsolatban megismert igények alapján egy 10 × 10méteres alapterületű, három méter vállmagasságú és 18,7 fokos tetőhajlásszögű tetőzettel rendelkező könnyűszerkezetes acél csarnokot, Lindab SBS-épületet ajánlott.

Az SBS épület

Az SBS-épület legfeljebb 13 méteres fesztávolságú „mini” csarnok, amelyben a fő tartóelemeket a nagyon jó műszaki tulajdonságokkal rendelkező, már alapanyagában korrózióvédelemmel (tűzihorganyzással) rendelkező, vékonyfalú profilok, azaz a hidegen hengerelt Z-, C-, U-szelvények adják. Ezeket nem hegesztéssel, hanem csavarozással illesztik egymáshoz.

Lindab SBS-épület

A megrendelés

Az első egyeztetést követően a Lindab a szükséges alapanyagok és a szerelvények számát, valamint ezek költségeit 24 órán belül megadta az ügyfélnek. Ez képezte az alapját a végső tárgyalásnak és megrendelésnek, amelyben – Király Zoltán elmondása szerint – a Lindab nagy rugalmasságot mutatott. Ez tette lehetővé a pályázati forrásokban nem részesülő, csupán saját szűkös forrásaira támaszkodó méhész számára, hogy modernizálja mézfeldolgozó üzemét. A megrendelés aláírását követő három héten belül már le is szállították az épülethez a szükséges elemeket, csavarokat, alkatrészeket, a kiviteli, összeállítási tervvel együtt, amely a tartószerkezet összeállítását segítette.

Az épület

Az üzemet Vácrátót lakóövezeti belterületén kellett fölépíteni. Ilyen környezetben pedig szigorú szabályok rendelkeznek az adott épület esztétikai megjelenéséről, méreteiről, tűzbiztonságáról, energetikai tulajdonságairól, de még a tetőzet hajlásszögéről is.

A Király Zoltán által megbízott tervező

  • a vázrendszer borítását a Lindab Coverline termékcsaládjának elemeiből állította össze,
  • a tetőre, 20 mm-es, zöld trapézlemez,
  • a falra pedig Coverline fali trapézlemez került bézs színben,
  • a harmonikus kompozíciót a tetőnél sötétebb árnyalatú Rainline ereszcsatorna rendszer tette teljessé,
  • az épület szigetelése az SBS-nél előírt rétegrendben az acéllemezek közé elhelyezett kőzetgyapot hőszigetelő anyaggal történt.

A gyors tervezést és engedélyeztetést nagyban segítette, hogy a Lindab SBS-épülete ÉMI rendszerminősítéssel rendelkezik, továbbá a gyártó a megrendelt épületről engedélyezési szintű terveket biztosított díjmentesen a megrendelő és tervezője részére.

A vácrátóti mézfeldolgozó esetében, ahol a kialakítást élelmiszerbiztonsági és egyéb egészségügyi előírások is megszabják, nagy jelentősége volt az SBS azon tulajdonságának, hogy benne a könnyűszerkezetes technológiák hagyományos anyagokkal ötvözhetők. Éppen ezért a mézelőkészítő, az öltöző és a mosdók falát Ytong elemekből készítették, a falazat külső felületét mosható csempével burkolták az előírt rendeleteknek megfelelően.

Lindab SBS-épület

Az építés

A megvalósítás érdekessége az volt, hogy – bár a Lindab az SBS-sel oktatásokon kiképzett partner kivitelezőket ajánlott – a megrendelő olyan egyértelműnek és használhatónak találta a mellékelt kiviteli, szerelési tervet, hogy munkatársai segítségével maga fogott a szerelésbe. A csavarozott kapcsolatokat a földön állították össze, majd a szerkezetet egy daru segítségével emelték talpra. Bár Király Zoltán rendelkezik építőipari ismeretekkel, nagy segítség volt számára, hogy telefonon bármikor műszaki segítséget kérhetett, és a munkálatok során a Lindab tanácsadója személyesen többször is felkereste, ellenőrizte az építkezést, konzultált a tulajdonossal. Így a vázszerkezetet 10–12 nap alatt el tudták készíteni.

Lindab SBS-épület

Tapasztalatok

Király Zoltán tapasztalatai alapján elmondta a Lindab SBS-technológiájáról, hogy a csarnokban több gyártási feladatot ellátó helyiségek, mint a pergető, a raktár, a csomagoló, a mézelőkészítő is sokkal kényelmesebbek, és szeparáltan kaptak helyet. Modernebbek, tágasabbak lehettek a szociális helyiségek is. A hét ablaknak köszönhetően több a beáramló, természetes fény. A szélesebb kapukba be tudnak állni a szállítást végző furgonok. A megnövelt belső területekben már megoldható a targoncás rakodás. A Lindab által adott 15 évre szóló korróziómentességi garancia mellett kiemelte az épület tökéletes hőszigetelését és az ebből fakadó energiamegtakarítást.

Igaz, hogy tulajdonképpen a termelést a régi épületben is folytathattuk volna, de az az üzem, amelyet az SBS-ből építettünk, sokkal kényelmesebb, korszerűbb és gazdaságosabb. Egészen más környezetet teremt a mindennapi munka számára. És ráadásul nagyon szép is!” – összegezte hozzá Király Zoltán.

 

További részletek az SBS könnyűszerkezetes épületről, modellépületek és referenciák a www.lindab.hu/SBS oldalon találhatók.

 

Lindab SBS-épület

 

Viewing all 10 articles
Browse latest View live